Marcela Bognárová - Zájmové kurzy a semináře

pro širokou laickou veřejnost - klasické relaxační masáže - reflexní, antistresové, detoxikační, uvolňovací a energetické, moxování a Gua Sha

Energetická centra

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  * 


Odblokování energetických center

Energetická centra neboli čakry – správný tok energie těmito centry je zodpovědný za to, v jakém stavu se nachází naše tělo. Zvlášť nebezpečné je potlačování negativních emocí. Energie nemizí sama od sebe a není-li vypuštěna patřičným způsobem do okolí či jinak vědomě zpracována, přesouvá se do podvědomí a poškozuje nám zdraví.

Podrobně je celý systém rozebrán v knize MUDr. Jonáše "Křížovka života". Není to jednoduchá četba, je třeba informace dávkovat postupně, třeba i v průběhu několika let a s problematikou se sžít. Nesmírně podnětná je kniha vhodná i pro velmi pokročilé - Radomír Růžička "Učení o pěti prvcích". Velmi přístupnou formou je soustava emocí a nemocí rozpracována v knize Louise L. Hay "Miluj svůj život". Zároveň jsou zde uvedeny kouzelné věty, které si máme u příslušného problematického pocitu opakovat pro zlepšení stavu. Schopnost zpracovat emoce je dána typem živlu, který u člověka převládá. Ohnivý člověk zpravidla s vyjádřením hněvu potíže nemá, naopak bývá svou výbušností proslulý. Zemský člověk bývá neschopností zpracovat emoce postižen nejvíc. Rysem země je totiž pohřbívání, zasouvání, takže dotyčný má tendence vyhrocené situace neřešit, překousnout spáchanou křivdu a tvářit se, že se nic neděje. To opravdu není zdravé!

Velkým pomocníkem pro zachování emocionální rovnováhy je pláč. Je škoda, že je tento prostředek ze společenských důvodů tolik potlačován, a to zejména u mužů.

Podle teorie starých Číňanů existuje pět orgánových dvojic, přičemž každá dvojice odpovídá jedné emoci:

játra - žlučník

hněv, zlost

ledviny - močový měchýř

strach, úzkost

plíce - tlusté střevo

smutek, žal, deprese

slezina, slinivka - žaludek

starost

srdce - tenké střevo

radost

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *

 
www.masaze-marcela.kvalitne.cz www.masaze.info/marcela-bognarova www.lide.cz/masaze.marcela