Marcela Bognárová - Zájmové kurzy a semináře

pro širokou laickou veřejnost - klasické relaxační masáže - reflexní, antistresové, detoxikační, uvolňovací a energetické, moxování a Gua Sha

Orgánové hodiny

*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  * 


Co přesně nám tělo říká v ten který čas?

 

Všechny pravidelně se opakující děje v těle řídí centrální biologické hodiny a kromě nich existuje i mnoho místních "budíků", které řídí činnost plic, srdce, ledvin, jater i ostatních orgánů. V tzv. orgánových hodinách vyjádřili Číňané skutečnost, že sílu biorytmu lze nejlépe sledovat při průběhu nemocí. Při každé chorobě dochází během dne ke kolísání příznaků. Například žlučníkové záchvaty jsou nejčastější v noci, srdeční záchvaty pak kolem poledne.

 

23:00 - l:00 hodina
Začíná pracovat žlučník. Ti, kdo mají se žlučníkem potíže, se obvykle v tuto dobu budí nebo nemohou spát.

1:00 - 3:00 hodina
Aktivují se játra. V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku), proto je třeba zvýšit pozornost např. při cestování. V tuto dobu se rovněž budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, požívat tuky, kávu.

3:00 - 5:00 hodina
V činnosti jsou plíce, proto se v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, s rýmou a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovského významu.

5:00 - 7:00 hodina
V nejvyšší činnosti je tlusté střevo. Doporučuje se navyknout si v tuto dobu na vyprazdňovaní, vyhýbat se stresu a spěchu. Probouzet se je třeba postupně, neboť nemocní lidé se právě v tuto dobu cítí velmi špatně.

7:00 -9:00 hodina
Dostává se do činnosti žaludek. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny. Tělo potřebuje být v teple, proto není vhodná studená sprcha nebo koupel.

9:00 - 11:00 hodina
V činnosti je slinivka břišní a slezina, nedoporučuje se požívat alkohol! Vhodné je ovoce, med (je to jediná denní doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti). Vyhýbat bychom se měli přílišné fyzické činnosti, avšak můžeme podávat vysoké duševní výkony.

Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol.

11:00 - 13:00 hodina
Doba aktivní činnosti srdce. Není dobré je zatěžovat velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum, pozor na úrazy! Vhodná je procházka nebo krátký spánek.

13:00 - 15:00 hodina
V nejvyšší činnosti je tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubů (vhodná doba na zákrok zubního lékaře.). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.

15:00 - 17:00 hodina
Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo, aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního stupně.

17:00 - 19:00 hodina
V činnosti jsou ledviny. Velmi potřebné je vyloučit vše, co jim škodí - tuky, cukr, sůl, limonády, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stresy.

19:00 - 21:00 hodina
Do činnosti se dostává obal srdce - krev. V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to čas vhodný pro poslech hudby a divadelních her, ale také nejúčinnější pro působení antibiotik nebo pro aplikaci krému na bolestivá místa.

21:00 - 23:00 hodina
V době činnosti "tří ohřívačů" tělo se připravuje na spánek, proto bychom neměli činit nic pro jeho aktivaci. Nekouříme a vynecháme jídlo.

Orgánové hodiny - přehled

HODINA

MAXIMUM ČINNOSTI

MINIMUM ČINNOSTI

1 až 3

játra

tenké střevo

3 až 5

plíce

močový měchýř

5 až 7

tlusté střevo

ledviny

7 až 9

žaludek

obal srdce

9 až 11

slinivka, slezina

tři ohřívače

11 až 13

srdce

žlučník

13 až 15

tenké střevo

játra

15 až 17

močový měchýř

plíce

17 až 19

ledviny

tlusté střevo

19 až 21

obal srdce

žaludek

21 až 23

tři ohřívače

slezina, slinivka

23 až 1

žlučník

srdce

 


*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  * 

 
www.masaze-marcela.kvalitne.cz www.masaze.info/marcela-bognarova www.lide.cz/masaze.marcela